PashaBGT – 17th CYPRUS BACKGAMMON OPEN
May 3-5, 2019; Nicosia, North Cyprus

OPEN (112): 1-Kakhaber Natchkebia (Georgia), 2-Ali Cihangir Çetinel (Turkey), 3-Juergen Orlowski (Germany), 4-Ömer Mert Gülaçti (Turkey), 5-Umur Aras (Turkey), 6-Mehmet Ali Akpolat (Turkey), 7-Yasin Okal (Turkey), 8/9/10-Nissim Murciano (Israel) / Jacob Omrad (Israel) / Soinguli Amirov (Georgia); 1LC-Mihai Catalin Arminia (Romania), 2LC-Kemal Okal (Turkey).

DOUBLES CONSULTATION (43+21 rebuys): 1-Caner Cenk Çorbacioglu (Turkey) & Murat Hazir (Turkey), 2-Adam Prager (Israel) & Ilya Meglashvili (Israel), 3/4-Fuat Erdag (Turkey) & Cüneyt Argun Genç (Turkey) / Yoav Ida (Israel).

SUPER JACKPOT (16): 1-Yuri Akopov (Russia), 2-Ozan Özgür (Turkey).

JACKPOT WINNERS (6×8): Mahir Gursoy (Turkey), Atilla Inanli (Turkey), Dincer Gunes (Turkey), Albert Khodadd (Israel), Yuri Akopov (Russia), Jean Abi Haidar (Lebanon), Selahattin Hacioglu (Turkey).

LADIES TOURNAMENT (8): 1-Pelin Yeltekin (Turkey), 2-Funda Dogan (Turkey).

WARM-UP (32): 1-Shay Asraff (Israel), 2-Sounguli Amirov (Georgia).

SPECIAL PLAYER AWARDS: Esra Özkan (Turkey), Nesrin Becerici (Turkey), Muhsin Yayintas (Turkey).


PashaBGT – 16th CYPRUS BACKGAMMON OPEN
December 14-16, 2018; Kyrenia, North Cyprus

OPEN (146): 1-Eli Roymi (Israel), 2-Mahmut Berkant Bilgi (Turkey), 3-Mihai Catalin Arminia (Romania), 4-Gavriel Menasherov (Israel), 5-Sabri Büyüksoy (Turkey), 6-Felix Ziva (Israel); 1LC-Erhan Yenisen (Turkey), 2LC-Takis Chatzelis (Greece).

DOUBLES CONSULTATION (46+18 rebuys): 1-Fatih Bellice (Turkey) & Ali Unver (Turkey), 2-Mislav Kovacic (Croatia) & Burak Çulhaci (Turkey), 3/4-Özan Ozgür (Turkey) & Sefik Gedikoglu (Turkey) / Yuri Akopov (Russia) & Fatyhov Ayrat (Russia).

SUPER JACKPOT (16): 1-Çaglar Erdogan (Turkey), 2-Kemal Okal (Turkey).

JACKPOT WINNERS (6×8): Ufuk Aksak (Turkey), Çaglar Erdogan (Turkey), Dinçer Günes (Turkey), Abdullah Ser (Turkey), Cihangir Çetinel (Turkey), Sounguli Amirov (Georgia).

AFTER TOURNAMENT #1 (16): 1-Dursun Çetin (Turkey).
AFTER TOURNAMENT #2 (16): 1-Alaattin Özaltun (Turkey).

SPECIAL PLAYER AWARDS: Billur Gürbüz (Turkey), Deniz Ali Erten (Turkey), Radovan Perovic (Montenegro).

PashaBGT – 15th CYPRUS BACKGAMMON OPEN
May 4-6, 2018; Nicosia, North Cyprus
OPEN (102): 1-Ercan Güleç (Turkey), 2-David Presser (Israel), 3-Süleyman Ayvaz Erdogdu (Turkey), 4-Kemal Okal (Turkey), 5-Aykut Uzel (Turkey), 6-Toni Bernaba (Lebanon); 1LC-Ozan Özgür (Turkey), 2LC-Murat Kizilsimsek (Turkey). Undefeated Player (6 Rounds 6 Wins): Aykut Uzel (Turkey).
DOUBLES CONSULTATION (32 teams): 1-Ali Çetin Belene & Ibrahim Karaca (Turkey), 2-Vecdi Kalyoncu & Recep Sari (Turkey), 3/4- Fuat Erdag & Erhan Yenisen (Turkey) / Erkan Nayir & Murat Murat (Greece).
SUPER JACKPOT (16): 1-Dinçer Günes (Turkey), 2-David Presser (Israel).
DMP CHALLENGE (64): 1-Cansu Mete (Turkey).
JACKPOT WINNERS (6×8): Hamza Nar (Turkey), Toni Bernaba (Lebanon), Alaattin Özaltun (Turkey), Soinguli Amirov (Georgia), Simon Kennedy Rose (England), Simon Pankvelashvili (Georgia).
AFTER TOURNAMENT (16): 1/2/3/4-Ozan Gundogdu (Turkey) / Ufuk Aksak (Turkey) / Soinguli Amirov (Tuesday) / Burhan Yilmazer.
SPECIAL PLAYER AWARDS: Simon Kennedy Rose (England), Rami Malas (Spain), Sevki Tüzen (Turkey).
————————————————————————————————
 
PashaBGT – 14th CYPRUS BACKGAMMON OPEN
December 15-17, 2017; Nicosia, North Cyprus
OPEN (117): 1-Damjan Plesec (Slovenia), 2-Hamza Nar (Turkey), 3-Burak Çulhaci (Turkey), 4-Soinguli Amirov (Georgia), 5-Ozan Gündogdu (Turkey), 6-Emrullah Cosar (Turkey); 1LC-Kakhaber Natchkebia (Georgia), 2LC-David Presser (Israel).
DOUBLES CONSULTATION (32 teams): 1-Adnan Tayfur (Turkey) & Ayhan Yaz (Turkey), 2-Ali Cihangir Çetinel (Turkey) & Caner Cenk Çorbacioglu (Turkey), 3/4-Fevzi Aslioglu & Abdullah Ser / David Presser (Israel) & Felix Ziva (Israel).
SUPER JACKPOT (16): 1-David Presser (Israel), 2-Alaattin Özaltun (Turkey).
DMP CHALLENGE (64): 1-Zehra Aydin (Turkey).
JACKPOT WINNERS (6×8): Kemal Erdem, Serkan Calisir, Toni Bernaba (Lebanon), Alaattin Özaltun, Soinguli Amirov (Georgia), Ali Çetin Belene.
AFTER TOURNAMENT (16): 1-Berkant Bilgi (Turkey), 2-Mehmet Ali Akpolat (Turkey).
SPECIAL PLAYER AWARDS: Halil Tulan (Turkey/Switzerland), Emir Erten (Turkey).
TBGT SUPER FINAL (64): 1-Bülent Bahar, 2-Burak Çulhacı, 3-Dinçer Günes, 4-Onur Vurur, 5-Erdinç Bayindir, 6-Burhan Yilmazer; 1C-Ibrahim Karaca, 2C-Erol Yas, 3C/4C-Ufuk Aksak / Kemal Okal.
—————————————————————————————————–
 
PashaBGT – 13th CYPRUS BACKGAMMON OPEN
May 5-7, 2017; Nicosia, North Cyprus
OPEN (84): 1-Mehmet Hulusi Tumer (Turkey), 2-Alaattin Ozaltun (Turkey), 3-Fabrizio Lo Surdo (Italy), 4-Aykut Uzel (Turkey), 5-Berkant Bilgi (Turkey), 6-David Presser (Israel); 1LC-Draganuta Neculai (Romania), 2LC-Turan Kaya (Turkey).
DOUBLES CONSULTATION (64 teams): 1-Juergen Orlowski (Germany) & Gotz Hildsberg (Germany), 2-Ibrahim Karaca (Turkey) & Ali Cetin Belene (Turkey), 3/4-Yavuz Genc (Turkey) & Cansu Mete (Turkey) / Bulent Bahar (Turkey) & Onur Vurur (Turkey).
SUPER JACKPOT (16): 1-Fabrizio Lo Surdo (Italy), 2-Burak Culhaci (Turkey).
DMP CHALLENGE (64): 1-Deniz Kizilbora (Northern Cyprus).
DMP CHALLENGE (64 1-Recep Sari (Turkey).
JACKPOT WINNERS (8×8): Serdar Ozkaya (Turkey), Umit Tanoglu (Turkey), Gotz Hildsberg (Germany).
AFTER TOURNAMENT (16): 1-Aykut Uzel (Turkey).
SPECIAL PLAYER AWARDS: Neslihan Ozbakir (Turkey), Gaby Gavriel (Israel), Erkan Nayir (Turkey).
PASHA CUP (26): 1-Sevki Tuzen (Turkey), 2-Dursun Cetin (Turkey).
SPONSOR AWARDS: Pasha Hotels & Casinos, Golden Tulip Hotel Nicosia.
————————————————————————————————————————
PashaBGT – 12th CYPRUS BACKGAMMON OPEN
December 9-11, 2016; Nicosia, North Cyprus
OPEN (85): 1-Ahmet Ercan (Turkey), 2-Eli Roymi (Israel), 3-Bulent Bahar (Turkey), 4-Abdullah Ser (Turkey), 5-Ibrahim Karaca (Turkey), 6/9-Tunc Onan (Turkey) / Tayfun Mataraci (Turkey) / Ozan Ozgur (Turkey) / Alaattin Ozaltun (Turkey); 1LC-Ibrahim Erdem (Turkey), 2LC-Bora Yurdun (Turkey), 3LC-Ufuk Aksak.
DOUBLES CONSULTATION (64 teams): , 1-Ismail Yildiz (Turkey) & Tunc Onan (Turkey), 2- Eli Roymi (Israel) & Yoav Ida (Israel), 3/4-Fuat Erdag (Turkey) & Sabri Büyüksoy (Turkey) / Mehmet Ali Akpolat (Turkey) & Murat Hazir (Turkey).
SUPER JACKPOT (16): 1- Ufuk Aksak (Turkey), 2-Cihangir Cetinel (Turkey).
DMP Challange (64): 1- Oya Gunes (Turkey), 2-Murat Ipek (Turkey).
JACKPOT WINNERS (8×8): Ricardo Malas (Spain), Murat Ipek (Turkey), Serkan Calisir (Turkey), Ismail Yildiz (Turkey), Ibrahim Erdem (Turkey), Cemalettin Yuksel (Turkey), Sergey Chertkov (Russia), Kemal Erdem (Turkey).
AFTER TOURNAMENT (32): 1- Ofir Balali (Israel), 2- Ibrahim Karaca (Turkey).
€10,000 FREEROLL PASHA CUP (32): 1-Dursun Cetin (Turkey), 2-Ricardo Malas (Spain), 3/4-Vecdi Kalyoncu (Turkey), Hamza Nar (Turkey).
SPECIAL PLAYER AWARDS: Ozan Ozgur (Turkey), Pasialis Giannis (Greece), Rifat Candan (Turkey).
SPONSPOR AWARDS: Golden Tulip Hotel Nicosia, Pasha Casino.
——————————————————————————————-
PASHA TOUR – 11th CYPRUS BACKGAMMON OPEN
May 6-8, 2016; Nicosia, North Cyprus
OPEN (88): 1-Tremet Stephane (France), 2-Kemal Erdem (Turkey), 3-Ali Cetin Belene (Turkey), 4-Murat Murat (Greece), 5/8-Fuat Erdag (Turkey) / Tunc Onan (Turkey) / Masoud Farvareshi (Iran) / Berkant Bilge (Turkey); 1LC-Adnan Kuzu (Turkey), 2LC-Nachman Fridman (Israel).
DOUBLES CONSULTATION (64 teams): 1- Juergen R. Orlowski (Germany) & Götz Hildsberg (Germany), 2-Fuat Erdag (Turkey) & Ilhan Koc (Turkey).
SUPER JACKPOT (16): 1- Maya Peycheva (Bulgaria), 2-Shimon Kagan (Israel).
1-POINTER (64): 1-Deniz Kizilbora (North Cyprus).
JACKPOT WINNERS (4×8): Nodar Gagua (Georgia), Serdar Ozkaya (Turkey), Serkan Calisir (Turkey), Ismail Yildiz (Turkey), Handan Erdag (Turkey), Deniz Kizilbora (Turkey), Gavriel Menasherov (Israel).
SPECIAL PLAYER AWARDS: Vecdi Kalyoncu (Turkey), Masoud Farvareshi (Iran), Tunc Onan (Turkey).
€10,000 FREEROLL PASHA CUP (21) : 1-Oktay Lokbas (Turkey), 2-Ricardo Malas (Spain), 3/4-Mustafa Yilmaz (Turkey), Tunc Onan (Turkey).
SPONSPOR AWARDS: Golden Tulip Hotel Nicosia, Pasha Casino.
———————————————————————————————————-
FMT – 10th CYPRUS OPEN
December 11-13, 2015; Nicosia, Cyprus
OPEN (93): 1-Thomas Ronn (Sweden), 2-Simon Pankvelashvi (Georgia), 3-Ufuk Aksak (Turkey), 4-Juergen R. Orlowski (Germany), 5-Irfan Mizrakci (Turkey), 6/7/8-Ingo Mohr (Germany) / Kakhaber Natchkebia (Georgia) / Mitrelis Konstantinos (Greece); 1LC-Erhan Yenisen (Turkey), 2LC-Aykut Uzel (Turkey).
DOUBLES CONSULTATION (64 teams): 1-Boris Mamporia (Georgia) & Sergey Chertkov (Russia), 2-Leon Dorel (Romania) & Leon Gabriela (Romania).
SUPER JACKPOT (16): 1-Razi Bobrov (Israel), 2-Mehmet Kucukyoruk (Turkey).
1-POINTER (64): 1-Mehmet Gurses (Turkey), 2- Irfan Mizrakci (Turkey).
JACKPOT WINNERS (4×8): Umit Bata (Turkey), Kadri Almac (Turkey),Hamza Nar (Turkey), Necmettin Saltkaya (Turkey).
AFTER TOURNAMENT TOURNAMENT (32): 1 Aleksei Askurava (Russia), 2-Burhan Yilmazer (Turkey).
SPECIAL PLAYER AWARDS: Kerim Guneyman (Turkey), Aref Alipour (Iran), Sabri Buyuksoy (Turkey).
€10,000 FREEROLL PASHA CUP (21) : 1/2/3/4- Turan Kaya (Turkey), Mustafa Yilmaz (Turkey), Ufuk Aksak (Turkey), Hamza Nar (Turkey).
—————————————————————-
FMT – 9th CYPRUS BACKGAMMON OPEN
May 8-10, 2015; Nicosia, North Cyprus
OPEN (73): 1-Artur Muradian (Armenia) , 2-Neculai Draganuta (Romania) , 3- Fuat Erdağ (Turkey) , 4-Tobias Hellwag (Germany) , 5-Erkul Şen (Turkey) , 6- Boris Mamporia (Georgia), 1LC-Kakhaber Natchkebia (Georgia) 2LC- Refik Vural(Turkey) 3-4LC Ercan Akın (Turkey), 3-4LC Onur Vurur (Turkey)
INTERMEDIATE(9): 1-Niyazi Ünlütürk (Cyprus) , 2-Sedat Bıçakcı(Turkey) 1LC- Uğur Taşkan (Turkey)
BEGINNERS(6): 1-Yeşim Akyıldız (Turkey) , 2- Gülden Kaya (Turkey)
€10000 FREEROOL PASHA CUP(32) : 1-Handan Erdağ (Turkey) , 2- Metin Çubuk (Turkey), 3/4 Umut Sarı (Turkey) , 3/4 İlker Göçhan (Turkey)
DOUBLES CONSULTATION (32 teams): 1-Neculai Draganuta (Romania) & Dorel Leon (Romania) , 2-Aykut Uzel (Turkey) & Tobias Hellwag (Germany) ,3/4 Kamil Karaali(Turkey) &İlker Göçhan (Turkey) , 3/4 Fuat Erdağ (Turkey) & Umut Sarı (Turkey)
ONE POINTER (64): 1-Gündüz Güneş (Turkey), 2-Murat Cengiz (Turkey).
JACKPOT WINNERS (4×8): Yavuz Genç(Turkey), Dursun Çetin (Turkey), Hamza Nar (Turkey) , Ufuk Aksak (Turkey)
SUPER JACKPOT (8) : 1- Vincenzo Riceputi (Italy) 2- Abdullah Şer (Turkey)
AFTER TOURNAMENT(32): 1/2 Fatih Bellici (Turkey), 1/2- Gavriel Menasherov (Israel)
SPECIAL PLAYER AWARDS: Kakhaber Natchkebia (Georgia) , Mario Sequeira (Portugal) , Murat Cengiz (Turkey)
——————————————————————————————————-
FMT – 8th CYPRUS BACKGAMMON OPEN
December 11-14, 2014; Nicosia, North Cyprus
OPEN (74): 1-Mehmet Akis (Turkey), 2-Gökay Gülec (Turkey), 3-Erkan Varli (Turkey), 4-Ozan Gündogdu (Turkey), 5-Martin Birkhan (Germany), 6-Dursun Çetin (Turkey); 1LC-Jürgen Orlowski (Germany), 2LC-Bora Candan (Turkey), 3LC-Burhan Yilmazer (Turkey).
BEGINNERS (6): 1-Gülden Kaya (Turkey), 2-Neslihan Acar (Turkey).
DOUBLES CONSULTATION (32 teams): 1-Fevzi Aslıoglu (Turkey) & Abdullah Ser (Turkey), 2-Dursun Çetin (Turkey) & Kemal Erdem (Turkey), 3/4-Sabri Büyüksoy (Turkey) & Cüneyt Argun Genç (Turkey) / Alaattin Özaltun (Turkey) & Cemalettin Yüksel (Turkey).
ONE POINTER (64): 1-Fuat Erdag (Turkey), 2-Kadri Almaç (Turkey).
JACKPOT WINNERS (4×8): Kemal Erdem (Turkey), Serdar Özkaya (Turkey), Ali Reza Sarabi (Iran), Erkan Varlı (Turkey).
FM GAMMON (8): 1-Umut Sari (Turkey).
AFTER TOURNAMENT(12): 1-Burak Gören (Turkey), 2-Fuat Erdag (Turkey).
SPECIAL PLAYER AWARDS: Josefin Bichler (Germany), Oya Günes (Turkey), Ugur Taskan (Turkey).
————————————————————————————————————————————————
FMT – 7th CYPRUS BACKGAMMON OPEN
May 1-4, 2014; Nicosia, Cyprus
7th CYPRUS OPEN (77): 1-Juergen R. Orlowski (Germany), 2-Soinguli Amirov (Georgia), 3- Steen Grønbech (Denmark), 4-Rostomyan Avetis (Armenia), 5-Boris Mampoziya (Russia), 6/7/8- Tobias Hellwag (Germany), Michihito Kageyama (Japan), Vicenzo Riceputi (Italy); 1LC-Maya Peycheva (Bulgaria), 2LC-Rosen Peychev (Bulgaria), 3LC-Umut Sari (Turkey).
 
DOUBLES CONSULTATION (37 teams + 27rebuys): 1- Hamza Nar (Turkey) & Himself, 2-Cuneyt Argun Genc (Turkey) & Umut Sari (Turkey), 3/4-Tobias Hellwag (Germany) & MCG (USA), Maya Peycheva (Bulgaria) & Rosen Peychev (Bulgaria).
 
SUPERJACKPOT (16): 1-Zafer Tas (Turkey), 2-Hamza Nar (Turkey).
 
ONE POINT #1(64): 1-Kakhaber Natchkebia (Georgia), 2-Murat Uzun (Turkey).
ONE POINT #2(64): 1-Fuat Erdag (Turkey), 2-Nedim Yardimci (Turkey).
 
JACKPOT #1(8):Alaattin Özaltun(Turkey)
JACKPOT #2(8):Talat Papatya(Turkey)
JACKPOT #3(8):Aykut Uzel(Turkey)
JACKPOT #4(8):Serdar Özkaya(Turkey)
JACKPOT #5(8):Hilmi Göçhan(Turkey)
 
FM GAMMON (8):Umut Sari(Turkey)
 
AFTER TOURNAMENT(10): 1-Handan Erdağ(Turkey), 2-Burak Gören(Turkey)
 
 
SPECIAL PLAYER AWARD #1: MCG (USA).
SPECIAL PLAYER AWARD #2: Tobias Hellwag (Germany).
SPECIAL PLAYER AWARD #3: Gunduz Gunes (Turkey).
SPONSOR AWARD #1: Golden Tulip Hotel Nicosia.
SPONSOR AWARD #2: Pasha Casino Nicosia.
 
 
Committee: Sabri Buyuksoy (Turkey), Michihito Kageyama (Japan), Nodar Gagua (Russia), Talat Papatya (Turkey), Juergen R. Orlowski (Germany).
Director: Cenk Corbacioglu (Turkey).
Side Events: Kutlu Kaya (Turkey).
FMGAMMON Staff: Ali Cetin Belene (Turkey).
Organizer: Fuat Erdag (Turkey).
Powered by FMGAMMON.
—————————————————————————————————————-
EBGT VII – 6th CYPRUS BACKGAMMON OPEN
December 12-15, 2013; Lefkosa, North Cyprus
ELITE (75): 1-Maya Peycheva (Bulgaria), 2-Zafer Tas (Turkey), 3-Caner Kalafatoglu (Turkey), 4-Masayuki Mochizuki (Japan), 5-Giannis Pasialis (Greece).
LEISURE GROUP (29): 1-Kemal Akdamar (Turkey), 2-Cemal Öztemiz (Turkey), 3-Cengiz Dindar (Cyprus), 4-Ugur Taskan (Turkey).
DOUBLES (32 teams): 1-Alaattin Özaltun (Turkey) & Zafer Tas (Turkey), 2-Ilker Göçhan (Turkey) & Mehmet Kutlu Küçükyörük (Turkey).
SUPER-JACKPOT (8): 1-Metin Çubuk (Turkey), 2-Dursun Çetin (Turkey).
DMP-CHALLENGE (64): 1-Funda Kapikiran (Turkey).
SPECIAL PLAYER AWARDS: Murat Kapikiran (Turkey), Alireza Sarabi (Iran), Line Van Damme (Belgium).
———————————————————————————————————————————-
EBGT – GRAND FINALE 2012 & EUROPEAN PRO CHAMPIONSHIP 2013
April 24-28, 2013; Lefkosa, Northern Cyprus
MASTERS (67): 1-Masayuki Mochizuki (Japan), 2-Cüneyt Argun Genç (Turkey), 3-Athanasios Katsios (Greece), 4-Ricardo Malas (Lebanon/Spain), 5-Kemal Erdem (Turkey).
ADVANCED (28): 1-Laura Soagher (Romania), 2-Kagan Karakaya (Turkey), 3-Ahmet Nar (Turkey), 4-Gavriel Menasherov (Israel).
DOUBLES (32 teams): 1-Hisar Uyar (Turkey) & Erhan Yenisen (Turkey), 2-Masayuki Mochizuki (Japan) & Self.
ONE-POINTER (64): 1-Ercan Güleç (Turkey), 2-Metin Erikler (Turkey).
EBGT GRAND FINALE 2012 (16): 1-Sabri Büyüksoy (Turkey), 2-Çaglar Erdogan (Turkey).
SPECIAL AWARDS: Yasar Adato (Turkey), Marcel Büker (Germany), Fuat Erdag (Turkey).
GENTLEMAN’S TROPHY: Fatih Sengül (Turkey).
——————————————————————————————————————————
Betfair/EBGT – 5th CYPRUS BACKGAMMON OPEN
December 6-9, 2012; Nicosia, North Cyprus
MASTERS (74): 1-Erhan Yenisen (Turkey), 2-Gazi Çelen (Turkey), 3/4-Martin Birkhan (Germany) / Kemal Erdem (Turkey); 1LC-Ricardo Malas (Spain).
INTERMEDIATE (39): 1-Gamze Demirkol (Turkey), 2-Kagan Karakaya (Turkey), 3/4-Cengiz Dindar (North Cyprus) / Adnan Kuzu (Turkey); 1LC-Serdar Guray (Turkey).
BEGINNERS (5): 1-Oyku Sari (Turkey), 2-Funda Kapikirian (Turkey).
DOUBLES (37 teams): 1-Alaatin Ozaltun (Turkey) & Self, 2-Jean-Noel Duval (France) & Mario Sequeira (Portugal), 3//4-Tobias Hellwag (Germany) & Jan Jacobowitz (Germany) / Akiko Yazawa (Japan) & Self.
SUPER-JACKPOT (16): 1-Tobias Hellwag (Germany), 2-Masayuki Mochizuki (Japan).
DMP-CHALLENGE (64): 1-Kamil Karaali (Turkey).
SPECIAL PLAYER AWARDS: Claus Elken (Denmark), Akiko Yazawa (Japan).
 —————————————————————————————————————————————–
Betfair/EBGT – EUROPEAN PRO BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS
April 25-29, 2012; Lefkosa, Cyprus
EUROPEAN DOUBLES (16 teams): 1-Matvey “Falafel” Natanzon (Israel) & Talat Papatya (Turkey), 2-Martin Birkhan (Germany) & Konrad Fröschl (Austria/Sweden).
MASTERS (48): 1-Sabri Büyüksoy (Turkey), 2-Tobias Hellwag (Germany), 3/4-Çaglar Erdogan (Turkey) / Philippe Vouhé (France); 1LC-Jan Jacobowitz (Germany).
ADVANCED (36): 1-Özlem Kargi (Turkey), 2-Can Iskender (Turkey), 3/4-Nektarios Sarafidis (Greece) / Laura Soagher (Cyprus); 1LC-Onur Vurur (Turkey).
BEGINNERS (5): 1-Özkan Kaya (Turkey).
SUPER JACKPOT (8): 1-Vincenzo Riceputi (Italy), 2-Jon Kristian Røyset (Norway).
GERMAN MASTERS QUALIFIER (8): 1-Konstantinos Mitrelis (Greece).
DMP CHALLENGE (64): 1/2-Kemal Erdem (Turkey) / Kemal Erdem (Turkey).
SPECIAL PLAYER AWARDS: Yasar Gözel (Turkey), Engin Öngel (England).
————————————————————————————————————————————
Play65/EBGT – 4th CYPRUS BACKGAMMON OPEN & EBGT GRAND FINALE
December 1-7, 2011; Lefkosa, Cyprus
MASTERS (64): 1-Tobias Hellwag (Germany), 2-Aykut Üzel (Turkey), 3/4-Vincenzo Riceputi (Italy) / Dimitrios Manganas (Greece); 1LC-Zafer Tas (Turkey), 2LC-Talat Papatya (Turkey).
INTERMEDIATE (34): 1-Volkan Er (Turkey), 2-Özge Apak (Turkey), 3/4-Metin Erikler (Turkey) / Cem Özdes (Turkey); 1LC-Cengiz Dindar (Turkey), 2LC-Neçati Doganaslan (Turkey).
BEGINNERS (8): 1-Nuray Özgün (Turkey), 2-Pooya Haghani (Iran).
DOUBLES CONSULTING (29+3 teams): 1-Ufuk Aksak & Erhan Yenisen (Turkey), 2-Konrad Fröschl (Austria/Sweden) & Tobias Hellwag (Germany), 3/4-Naoya Kihara & Akiko Yazawa (Japan) / Timur Azizov & Sergey Erokhin (Russia).
SUPER-JACKPOT (11): 1-Akiko Abe Yazawa (Japan), 2-Peter Blachian (Germany).
DMP-CHALLENGE #1 (64): 1-Hisar Uyar (Turkey).
DMP-CHALLENGE #2 (64): 1-Hiroshi Nishiyama (Japan).
FAIR PLAY AWARD: Konstantinos Mitrelis (Greece).
SPECIAL PLAYER AWARDS: Michihito Kageyama (Japan), Pooya Haghani (Iran).
YOUNGEST PLAYER AWARD: Aykut Uzel (Turkey).
SPONSOR AWARDS: Pasha Platinum Casino, Play65.
Play65/EBGT GRAND FINALE (24): 1-Mario Sequeira (Portugal), 2-Jürgen Orlowski (Germany), 3-Konstantinos Mitrelis (Greece).
——————————————————————————————————————————-
Play65/EBGT – EUROPEAN PRO BACKGAMMON CHAMPIONSHIPS & EUROPEAN DOUBLES
April 27-May 1, 2011; Lefkosa, Cyprus
MASTERS (54+10 rebuys): 1-Tobias Hellwag (Germany), 2-Michihito Kageyama (Japan), 3/4-Bülent Bahar (Turkey) / Simon Pankvelashvili (Georgia); 1C-Arild Idsøe (Norway), 2C-Ahmet Ercan (Turkey), 3C/4C-Omari Dvali (Georgia) / Mario Sequeira (Portugal); 1LC-Stepan Nuniyants (USA).
ADVANCED (24+4 rebuys): 1-Ismail Yildiz (Turkey), 2-Alexander Penelov (Bulgaria); 1C-Alattin Özaltin (Turkey), 2C-Nectarios Sarafidis (Greece); 1LC-Fevzi Aslioglu (Turkey).
DOUBLES CHAMPIONSHIP (16 teams): 1-Hilmi Göchan (Turkey) & Oguz User (Turkey), 2-Burak Gören (Turkey) & Matvey “Falafel” Natanzon (Israel), 3/4-Iancho Hristov (Bulgaria) & Bozhidar Stoyanov (Bulgaria) / Talat Papatya (Turkey) & Erman Sari (Turkey).
SUPER JACKPOT (8): 1-Frank Simon (Germany), 2-Vincenzo Riceputi (Italy).
1-POINT TOURNAMENT (64): 1-Aziz Yilmaz (Turkey).
SPECIAL PLAYER AWARDS: Ilker Göçhan (Turkey), Iancho Hristov (Bulgaria), Naoya Kihara (Japan).
——————————————————————————————————————————
EBGT: 3rd CYPRUS BACKGAMMON OPEN / EBGT GRAND FINALE
December 2-7, 2010; Nicosia, Cyprus
CONSULTING DOUBLES (26 teams + 6 rebuys): 1-Sasan Taherzadeh (Iran/USA) & Self, 2-Masayuki Mochizuki (Japan) & Walter Meuwis (Belgium), 3/4-Michihito Kageyama (Japan) & Anna Mielech (Poland) / Peter Valeur Bosse (Denmark) & Michael Hansen (Denmark).
MASTERS (44): 1-Haluk Oral (Turkey), 2-Oguz User (Turkey), 3/4-Masayuki Mochizuki (Japan) / Paul Zoghbi (Lebanon); 1C-Sabri Büyüksoy (Turkey), 2C-Zafer Tas (Turkey), 3C/4C-Stepan Nuniyants (USA) / Ali Serif Rende (Turkey); 1LC-Konstantin Mitrelis (Greece).
INTERMEDIATE (37): 1-Walter Meuwis (Belgium), 2-Ahmet Ercan (Turkey), 3/4-Mehmet Hulusi (Turkey) / Nuri Kaya (Turkey); 1C-Sedat Bicekci (Turkey), 2C-Tabet Tabet (Lebanon); 1LC-Damjan Plesec (Slovenia).
BEGINNERS (10): 1-Ismael Yildiz (Turkey), 2-Enrico Agostini ( Austria).
1-POINT TOURNAMENT (64): 1-Sedat Bicekci (Turkey), 2-Umut Sari (Turkey).
FM-GAMMON BOARD CHALLENGE (16): 1-Chiva Tafazzoli (Iran/Germany), 2-Sasan Taherzadeh (Iran/USA).
SPECIAL PLAYER AWARD #1 (Bad Beat, Fair-Play, Gentleman): Peter Valeur Bosse (Denmark).
SPECIAL PLAYER AWARD #2 (Encouragement): Tabet Tabet (Lebanon).
WBA MEMBERSHIP OF HONOR: Management of Golden Tulip / Pacha Casino, Lefkosa.
EUROPEAN BACKGAMMON TOUR GRAND FINALE (16): 1-Stepan Nuniyants (USA), 2-Dmitri Harutyunyan (Armenia).
———————————————————————————————————————————–
EBGT: 2nd CYPRUS BACKGAMMON OPEN
May 6-9, 2010; Nicosia, Cyprus
MASTERS (40): 1-Eli Roymi (Israel), 2-Fuat Erdag (Turkey), 3/4-Dragomir Nicolae-Cristinel (Romania) / Erhan Yenisen (Turkey); 1C-Jürgen Orlowski (Germany), 2C-Matvey “Falafel” Natanzon (Israel); 1LC-Frank Simon (Germany).
INTERMEDIATE (21): 1-Arzu Akincioglu (Turkey), 2-Yavuz Genc (Turkey), 3/4-Ahmet Nar (Turkey) / Seyfi Uslubas (Turkey); 1C-Walter Meuwis (Belgium), 2C-Osman Girgin (Turkey); 1LC-Umut Sari (Turkey).
BEGINNERS (10): 1-Handan Erdag (Turkey), 2-Kamil Karaal (Turkey), 3-Özlem Gamze-Demirkol (Turkey).
SUPER-JACKPOT (8): 1-Tassilo Rzymann (Austria).
PRESIDENT’S TOURNAMENT (64): 1-Caglar Erdogan (Turkey), 2-Yalkin Erk (Turkey).
DOUBLES PRO/AM #1 (16 teams): 1-Matvey “Falafel” Natanzon (Israel) & Sabri Büyüksoy (Turkey).
DOUBLES PRO/AM #2 (8 teams): 1-Volker Sonnabend (Germany) & Hisar Uyar (Turkey).
LONG-DISTANCE AWARD: Matt Cohn-Geier (USA).
NICEST LOSER AWARD: Halvor Losnedahl (Norway).
WBA SPECIAL AWARDS: Mustafa Altuntas (Turkey), Hilmi Göçhan (Turkey), Peter Wiklund (bwin), Kutlu Kaya (Turkey), Fuat Erdag (Turkey).
————————————————————————————————————————————————————–
EBGT – 1st CYPRUS BACKGAMMON OPEN
November 26-29, 2009; Lefkosa, Cyprus
MASTERS (39): 1-Fuat Erdag (Turkey), 2-Jürgen Orlowski (Germany), 3-Shahab Ghodsi (Iran/Norway) / Mario Sequeira (Portugal); 1C-Sven Rümcker (Germany), 2C-Hilmi Göchan (Turkey); 1LC-Simonetta Barone-Herrera (England).
INTERMEDIATE (25): 1-Peter Michael Valeur Bosse (Denmark), 2-Dimitris Dimitriadis (Greece), 3/4-Murat Kapikiran (Turkey) / Hulusi Tümer (Turkey); 1C-Marios Kiryakou (Cyprus), 2C-Hakki Yilmaz (Turkey); 1LC-Arzu Akincioglu (Turkey).
BEGINNERS (20): 1-Nurhan Gidutyan (Turkey), 2-Umut Sari (Turkey), 3/4-Özlem Gamze (Turkey) / Ugur Taskan (Turkey); 1C-Hisar Uyar (Turkey), 2C-Seyfi Uslubas (Turkey); 1LC-Amir Afsai (Israel).
PRO/AM DOUBLES (16 teams): 1-Oguz User (Turkey) & Ali Vahabi (Iran).
PRESIDENT’S TOURNAMENT #1 (64): 1-Cemalettin Yüksel (Turkey).
PRESIDENT’S TOURNAMENT #2 (64): 1-Hilmi Göchan (Turkey).
SASSANGAMMON FREEROLL (84): 1-Haluk Oral (Turkey).
LONG DISTANCE AWARD: Michihito Kageyama (Japan).
WBA* MEMBER OF HONOR: Steen Grönbech (Denmark) for his work on the World Backgammon Tour (WBGT).
WBA* MEMBER OF HONOR: Fuat Erdag (Turkey) for his work on the Istavder Club.